Feng shui & kaligrafia

Slovo kaligrafia pochádza z gréčtiny a znamená „krásne písmo“. V Číne je jednou z najvyšších umeleckých foriem. Kaligrafia bola považovaná za umenie tak ako aj poézia a hudba. Čínske znaky znázorňujú jednotlivé písmená ale často aj slová a výrazy preto má veľký význam pre správnu interpretáciu a zachytenie nálady aj spôsob akým sú napísané.

Pri písaní čínskych znakov ide o cestu, podobne ako pri bojových umeniach wu shu, tai čchi čchuan, alebo japonskej ceste meča. Všetko sú to duchovné cvičenia, aj keď sú  spojené s pohybom. Kaligrafia má tie isté princípy – harmóniu, vyrovnanie, rovnováhu a vyčistenie mysle. Človek sa vlastne písaním na papier hrotom štetca zdokonaľuje vnútorne. Ruka ani znak nie sú prvoradé,  prvoradá je duša a pokoj.

Pri tvorení kaligrafie je veľmi dôležité dodržiavať aj určité pravidlá. Kaligrafia si vyžaduje absolútne sústredenie. Pri písaní splynie myseľ, duša a telo do jedného celku. Významnú úlohu pri tom zohráva správna koordinácia dýchania, pred začiatkom ťahu štetcom nádych a po ukončení výdych.

Originály kaligrafických obrazov sa označujú špeciálnymi pečiatkami. Jedna vyjadruje čínske meno majstra, ktorý obraz vytvoril a druhá je čínsky citát vyjadrujúci povahu majstra.

Špičková kaligrafia vyžaduje dlhé hodiny tréningu ruky i oka, disciplínu, sústredenosť a pohodu.

Vo východnej Ázii sa využívajú na výrobu papiera rôzne tradičné materiály. V Číne ho vyrábajú z dreva zo stromu tartar, niekedy používajú aj ryžu, bambus, konope alebo papierovník.

Kaligrafický tuš sa vyrába zo sadzí zlisovaných do tyčinky, ktorá sa s trochou vody trie o tzv. tušový kameň, aby sa získala správna hustota tušu. Tradične sa používa iba čierny tuš. Farebné tuše nachádzajú uplatnenie iba v moderných kaligrafiách.

V Číne sa maľuje hlavne štetcom Mao-bi. Jeho rúčka je najčastejšie z bambusu, ale niekedy aj zo zlata, striebra alebo zo slonoviny. Vyrobiť kvalitný štetec je skutočne umením. Používajú sa naň chlpy domácich alebo divokých zvierat. Najvzácnejšie sú však chlpy z tigra, vlka alebo myši.

Malé kaligrafie sa tradične píšu v sede na pätách, väčšie sa už píšu za stolom a tie úplne najväčšie postojačky.

Medzi základné kaligrafické štýly písma patria:

  • pečatné písmo ( Zhuan shu )

  • úradnícke písmo ( Li shu )

  • regulárne písmo ( Kai shu )

  • kurzíva ( Xing shu )

  • nečitateľné písmo ( Cao shu )

 Čínsku kaligrafiu študujem u majstra Paola Zhanga a v súčasnej dobe sa venujem štýlu Kai shu.